Magnetické výrobky

05.04.2011 15:35

 

Magnetické výrobky a jejich účinky na organizmus

 

Historie magnetoterapie

Léčivé účinky magnetu byly známy již před staletími. Hippokrates léčil onemocnění kloubů přikládáním rudy zvané magnetovec.

Název magnet byl odvozen od řeckého města Magnézia, kde se magnetická hornina těžila. Vědecké základy magnetoterapie byly budovány koncem 19. a začátkem 20.století ve spojení s rozvojem fyziky, chemie a elektrofyziologie.

 

Použití

Magnetoterapie se s úspěchem používá téměř ve všech oborech medicíny jako důležité součásti komplexní terapie. Odborné poradenství lékařů v oblasti magnetoterapeutických pomůcek může být pro mnoho lidí se subklinickými potížemi v oblasti onemocnění pohybového ústrojí (svalů, kloubů), kůže, nervových onemocnění a dalších neocenitelnou pomocí.

V Japonsku a USA mají pacienti možnost konzultovat s profesionálními magnetoterapeuty, kteří navrhují komplexní léčbu včetně potravinových doplňků, tělesných cvičení, akupunktury, laserové terapie apod.

 

Principem působení statického magnetického pole na organismus je to, že buňky jsou slabými magnety s oběma polarizacemi, což je dáno účinky magnetického pole Země o indukci 0,6 Gauss, které je stálou součástí životního prostředí člověka. Jsou-li buňky vystaveny působení magnetu o indukci 300 a více Gauss, přijímají jeho polarizaci.

Na základě zmíněného principu je patrné, že buňky mohou být zmagnetizovány. Na této bázi dochází k elektromagnetickým a biochemickým změnám v buňkách a tím k příznivému ovlivnění systému kostního, svalového, imunologického, hormonálního, kardiovaskulárního, zažívacího a nervového.

 

Léčebné magnetické pole

Vlivem léčebně aplikovaného magnetického pole (pulzního nebo permanentního) dochází k pozitivním biologickým změnám ve tkáních, které je možno využít při odstranění řady zdravotních potíží.

 

Účinky magnetického pole je možno shrnout do šesti léčebných skupin a efektů:

 

    * analgetický (protibolestivý)

    * myorelaxační (uvolňující svalové křeče)

    * vasodilatační (rozšiřující krevní cévy)

    * urychlující látkovou výměnu a detoxikační

    * protizánětlivý, hojivý, regenerační

    * protiedémový (protiotokový)

 

 

Jaké účinky má magnetoterapeutický náramek?

Magnetoterapeutický náramek přispívá ke stabilizaci krevního tlaku, zvyšuje okysličení krve, pomáhá snižovat únavu. Taktéž se podílí na tlumení bolesti v oblasti zápěstí (artróza, artritida, syndrom karpálního tunelu), mírní záněty a je důležitou součástí prevence tvorby krevních sraženin.

 

Kdo nemůže nosit magnetoterapeutický náramek a proč?

Lidé se zavedeným kardiostimulátorem nebo defibrilátorem NESMÍ nosit magnetoterapeutický náramek. Nedoporučuje se také těhotným ženám, přestože nebyl prokázán škodlivý účinek na plod.

 

Může magnetoterapeutický náramek ovlivnit únavu?

Vlivem působení magnetického pole náramku na železo, které je součástí krevního barviva (hemoglobinu), dochází ke zvýšení jeho schopnosti vázat na sebe větší množství kyslíku. Zvýšené okysličení krve přispívá ke snížení pocitu únavy.

 

Jak dlouho musím nosit magnetoterapeutický náramek při vysokém krevním tlaku?

Na základě dlouholetých zkušeností, vycházejících z čínské medicíny, se při vysokém krevním tlaku doporučuje nosit náramek na levé ruce a to denně minimálně 5-8 hodin. Vzhledem k tomu, že každý člověk  je jinak citlivý na magnetické pole, doporučuje se nošení náramku stále, za součastné kontroly krevního tlaku.

 

Mohou magnetoterapeutické náhrdelníky přispět ke snížení bolesti krční páteře a svalů?

Magnetoterapautický náhrdelník má prokázaný analgetický a myorelaxační účinek, tzn. že magnetické pole podporuje tlumení bolesti a  uvolnění napětí krčních svalů.

Zpět